Konto bankowe Parafii:

Diecezja Siedlecka, Dekanat Domanicki

Tel. 25 6435291

PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA

• godz. 17.30 (czas zimowy godz. 17.00) różaniec w intencji kapłanów i o powołania, nabożeństwo, Msza św.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

• godz. 10.00 wizyta ks. proboszcza u chorych;
  • godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego, możliwość spowiedzi
  • godz. 17.45 (czas zimowy godz. 17.15) nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Msza św.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

• godz. 17.30 (czas zimowy godz. 17.00) różaniec, nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Msza św.

PIERWSZA NIEDZIELA MIESIĄCA

• po Mszy św. o godz. 8.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo i procesja (kwiecień-październik).

• godz.17.30 nabożeństwo różańcowe i Msza św

ADWENT

• Msza św. roratnia - środa i sobota godz. 6.00; Rekolekcje - od III niedzieli adwentu (niedziela, poniedziałek i wtorek)

WIELKI POST

• Droga Krzyżowa - piątek godz. 17.30; Gorzkie Żale - niedziela po Mszy św. o godz. 8.30
  • Rekolekcje - przed VI niedzielą Wielkiego Postu (piątek, sobota, Niedziela Palmowa)

• godz. 17.30 nabożeństwo majowe i Msza św.

CZERWIEC

• godz. 17.30 nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Msza św.

RÓŻANIEC FATIMSKI

• od maja do października każdego 13-go dnia miesiąca po Mszy wieczorowej.

PARAFIA WOŁYŃCE

Najczęstsze błędy popełniane podczas Mszy Św.

Jedną z kwestii problematycznych podczas nabożeństwa jest siadanie, klękanie i wstawanie w odpowiednich momentach.

Postawa stojąca symbolizuje radość z triumfu paschalnego Jezusa, powinna być zachowana od początku Mszy Świętej aż do oracji, podczas śpiewu przed Ewangelią i w czasie jej czytania, przy wyznaniu wiary, w czasie modlitwy powszechnej i po Komunii, a także na zakończenie nabożeństwa.

Siedząc, wsłuchujemy się w Słowo Boże podczas biblijnych czytań, psalmu, homilii, jak również w czasie przygotowania darów ofiarnych, udzielania Komunii i podczas dziękczynienia po jej przyjęciu.

Przyjęcie odpowiedniej postawy

Wchodząc do kościoła, kropimy się wodą święconą, co ma symbolizować obmycie z grzechów, chrzest święty, stajemy się otwarci na łaski i gotowi, by wysłuchać Słowo Boże. Ten gest podczas wychodzenia z kaplicy nie jest potrzebny. Jednak nie jest też błędem, jeśli osoba, która go wykonuje, składa intencję o łaski do Ducha Świętego.

Duży znak krzyża wykonujemy podczas rozpoczęcia Eucharystii, jak i na koniec nabożeństwa, a także podczas kropienia wodą święconą. Mały znak krzyża czyniony trzykrotnie, wykonujemy przed Ewangelią na czole – by usłyszane słowa przemyśleć i zapamiętać, na ustach – by je głosić, i na sercu – by w nim pozostały.

Znak bicia się w piersi czynimy tylko w momencie spowiedzi powszechnej po słowach "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina". W kościołach nadal widać jak bardzo znak uderzania się w pierś jest powszechny w różnych momentach Mszy Świętej. Nie powinniśmy go wykonywać w czasie uniesienia Hostii i kielicha (co wielu wiernych robi). Śpiewając Baranku Boży w trakcie Mszy też nie powinniśmy tego gestu czynić. Nie wykonujmy go również podczas błogosławienia Najświętszym Sakramentem.

Znak bicia się w piersi

Powtarzanie i zmienianie słów

Najczęstsze błędy popełniane podczas Mszy Św.

KIEDY WYKONAĆ ZNAK KRZYŻA

PRZYJĘCIE ODPOWIEDNIEJ POSTAWY

Klęczenie wyraża adorację. Pozostajemy w pozycji na dwóch kolanach podczas przeistoczenia, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i w czasie Modlitwy eucharystycznej. Jeśli nie klękamy przed przyjęciem Komunii świętej, to przyklękamy, znajdując się za osobą, która jest przy kapłanie – jest to zależne  od zwyczaju przyjętego w określonej wspólnocie. Przyklękanie powinno być na prawe kolano i odbywać się również podczas przybycia do kościoła i przechodzenia obok tabernakulum.

POCHYLENIE GŁOWY

Wiele osób nie wykonuje tego gestu, a skinienie głową oddające szacunek, powinno iść w parze z wypowiadaniem imienia Jezusa Chrystusa, Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i świętego, który został wspomniany podczas danego nabożeństwa. Momenty te następują w czasie spowiedzi powszechnej, podczas hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, w wyznaniu wiary, przy pozdrowieniu przed Ewangelią

UDERZENIE W PIERŚ

W czasie misterium przemiany chleba i wina w ciało Jezusa, wielu z nas podczas uderzeń w gong, bije się w pierś i pochyla głowę. W tym czasie należy patrzeć na uniesioną Hostię i kielich. Podczas słów „nie jestem godzien”, również nie chowamy wzroku, a patrzymy na ciało Chrystusa, jest to czas na adorację. Gest trzykrotnego uderzenia pięści w serce wykonujemy podczas spowiedzi powszechnej na słowa „moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina”. Jest on wyrazem skruchy, przyznaniem się do winy.

POWTARZANIE I ZMIENIANIE SŁÓW

„Panie, nie jestem godzien” – niezależnie od płci, zwrot „godzien” jest częścią cytatu, więc powinien być wymawiany bez zmian formy, co jest częstym błędem wśród pań. Kolejną nieścisłością jest towarzyszenie księdzu przy wymawianiu kwestii „Oto Baranek Boży…”. W tym czasie adorujemy, słowa wypowiada sam kapłan.

ZNAK BICIA W PIERSI

Msze święte i nabożeństwa