Konto bankowe Parafii:
23 2030 0045 1170 0000 0290 8340
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave
MSZE ŚWIĘTE
Niedziela: 8.30, 11.00, 17.00
Dni powszednie: godzina - 18.00
Środa i sobota godz. 6.00 Msza św. roratnia
Adoracja Najświętszego Sakramentu - druga niedziela miesiąca 15.00 - 17.00
SAKRAMENT SPOWIEDZI ŚW.
Przed każdą Mszą św.
DANE KONTAKTOWE
Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Wołyńcach
Diecezja Siedlecka, Dekanat Domanicki
Bursztynowa 1, 08-110 Wołyńce
Tel. 25 6435291
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
PIERWSZA NIEDZIELA MIESIĄCA
PAŹDZIERNIK
ADWENT
WIELKI POST
MAJ
CZERWIEC
RÓŻANIEC FATIMSKI
Przyjęcie odpowiedniej postawy
Znak bicia się w piersi
Powtarzanie i zmienianie słów
https://parafia.com.pl
KIEDY WYKONAĆ ZNAK KRZYŻA
Duży znak krzyża wykonujemy podczas rozpoczęcia Eucharystii, jak i na koniec nabożeństwa, a także podczas kropienia wodą święconą. Mały znak krzyża czyniony trzykrotnie, wykonujemy przed Ewangelią na czole – by usłyszane słowa przemyśleć i zapamiętać, na ustach – by je głosić, i na sercu – by w nim pozostały.
PRZYJĘCIE ODPOWIEDNIEJ POSTAWY
Jedną z kwestii problematycznych podczas nabożeństwa jest siadanie, klękanie i wstawanie w odpowiednich momentach.
Postawa stojąca symbolizuje radość z triumfu paschalnego Jezusa, powinna być zachowana od początku Mszy Świętej aż do oracji, podczas śpiewu przed Ewangelią i w czasie jej czytania, przy wyznaniu wiary, w czasie modlitwy powszechnej i po Komunii, a także na zakończenie nabożeństwa.
Siedząc, wsłuchujemy się w Słowo Boże podczas biblijnych czytań, psalmu, homilii, jak również w czasie przygotowania darów ofiarnych, udzielania Komunii i podczas dziękczynienia po jej przyjęciu.
Klęczenie wyraża adorację. Pozostajemy w pozycji na dwóch kolanach podczas przeistoczenia, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i w czasie Modlitwy eucharystycznej. Jeśli nie klękamy przed przyjęciem Komunii świętej, to przyklękamy, znajdując się za osobą, która jest przy kapłanie – jest to zależne od zwyczaju przyjętego w określonej wspólnocie. Przyklękanie powinno być na prawe kolano i odbywać się również podczas przybycia do kościoła i przechodzenia obok tabernakulum.
POCHYLENIE GŁOWY
Wiele osób nie wykonuje tego gestu, a skinienie głową oddające szacunek, powinno iść w parze z wypowiadaniem imienia Jezusa Chrystusa, Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i świętego, który został wspomniany podczas danego nabożeństwa. Momenty te następują w czasie spowiedzi powszechnej, podczas hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, w wyznaniu wiary, przy pozdrowieniu przed Ewangelią
UDERZENIE W PIERŚ
W czasie misterium przemiany chleba i wina w ciało Jezusa, wielu z nas podczas uderzeń w gong, bije się w pierś i pochyla głowę. W tym czasie należy patrzeć na uniesioną Hostię i kielich. Podczas słów „nie jestem godzien”, również nie chowamy wzroku, a patrzymy na ciało Chrystusa, jest to czas na adorację. Gest trzykrotnego uderzenia pięści w serce wykonujemy podczas spowiedzi powszechnej na słowa „moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina”. Jest on wyrazem skruchy, przyznaniem się do winy.
POWTARZANIE I ZMIENIANIE SŁÓW
„Panie, nie jestem godzien” – niezależnie od płci, zwrot „godzien” jest częścią cytatu, więc powinien być wymawiany bez zmian formy, co jest częstym błędem wśród pań. Kolejną nieścisłością jest towarzyszenie księdzu przy wymawianiu kwestii „Oto Baranek Boży…”. W tym czasie adorujemy, słowa wypowiada sam kapłan.
ZNAK BICIA W PIERSI
Znak bicia się w piersi czynimy tylko w momencie spowiedzi powszechnej po słowach "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina". W kościołach nadal widać jak bardzo znak uderzania się w pierś jest powszechny w różnych momentach Mszy Świętej. Nie powinniśmy go wykonywać w czasie uniesienia Hostii i kielicha (co wielu wiernych robi). Śpiewając Baranku Boży w trakcie Mszy też nie powinniśmy tego gestu czynić. Nie wykonujmy go również podczas błogosławienia Najświętszym Sakramentem.
https://parafia.com.pl