Nr konta parafii

Bursztynowa 1

08-110 Wołyńce

Kontakt

Jest to prawie wierna kopia Obrazu Matki Bożej Budziszyńskiej, który obecnie znajduje się w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Mokobodach. "Prawie" wierna, bo autor Obrazu, ksiądz Janusz Stefaniuk, pozwolił  sobie namalować inne twarze - Jezusa i Marii; pragnął by Postacie patrzyły na oglądającego obraz, by nawiązał się kontakt psychologiczny, emocjonalny, uczuciowy.

Zastosował wybieg, znany w sztuce jako zjawisko "egiptyzujących oczu" - tzn. gdziekolwiek stoisz w zasięgu obrazu - Postacie patrzą na ciebie, a raczej szukają cię wzrokiem. Na "własne życzenie" i odpowiedzialność zmienił też wygląd koron na głowach Jezusa i Marii. Pragnął, by widniały w nich orły polskie, choć trochę zbliżone do czasów i historii, o których mówi tradycja budziszyńska /cudowne obudzenie rycerzy polskich jasnością z Obrazu podczas nocnej zasadzki Jadźwingów/. Poza tym reszta układu Postaci, szat, tła jest "wzięta" z budzieszyńskiego malowidła.

Wystarczy popatrzeć na XI, XII i XIII wieczne ikony bizantyńskie, by po układzie szat, dłoni, nimbów i podłoża /Obraz z Mokobód namalowany jest na deskach/, by w budzieszyńskim Obrazie dostrzec tę samą ikonograficzną zasadę.

Ksiądz Janusz Stefaniuk  zaczął  malować Obraz we wrześniu 2009 roku w wikariackim mieszkaniu, na plebanii parafii Ducha Świętego w Siedlcach. Podłożem jest sprasowana sklejka pokryta gruntem. Do malowania użyte zostały farby olejnych oraz płatków srebra i złota, które położone zostały na miksjon.

Z uwagi na obowiązki duszpasterskie  praca nad tym obrazem trwała pół roku.

Za zgodą i aprobatą proboszcza - ks. Janusza Wolskiego, obraz pierwszy raz został zaprezentowany wiernym 11 lutego 2010 roku, gdy na cały Światowy Dzień Chorych pozostawał w kościele Ducha Świętego.

W czerwcu Obraz powędrował na Wystawę Twórców pochodzących z Międzyrzeca Podlaskiego, bądź z tym miastem obecnie związanych. 3 sierpnia 2010 roku Autor, już jako Proboszcz naszej Parafii,  przewiózł obraz z rodzinnego Międzyrzeca i umieścił przy ołtarzu głównym wołynieckiej świątyni ofiarowując go Parafii i Parafianom, jak i Wszystkim, którzy tutaj przybywają, by przy Sercu Jezusa i czujnym, łagodnym wzrokiem Jego i naszej Matki odkrywać prawdziwą chrześcijańską radość z bycia Dziećmi Boga Ojca.

(Ks. Janusz Stefaniuk - proboszcz naszej Parafii w latach 2010-2019)

Obraz
"Przyczyna Naszej Radości"