Uwzględniając Zarządzenia Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy z dnia 12 i 14 marca br. (publikowane poniżej) przedstawiam  sposób organizacji duszpasterstwa w Parafii św. Józefa Robotnika w Wołyńcach w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Ksiądz Biskup - do odwołania - udzielił wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej i w uroczystości i zachęca do pozostania w domu.
Ponieważ obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, sugeruje, by na Msze święte przybywały przede wszystkim osoby, które zamówiły intencje mszalne, a w przypadku pogrzebu jedynie najbliższa rodzina.

Osoby korzystające z dyspensy powinny łączyć się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub internecie. Podczas takiej Mszy św. zachowujemy właściwe postawy i gesty liturgiczne, tak jakbyśmy byli w świątyni. Najlepiej przeżywać Eucharystię ze wszystkimi domownikami.

Parafialne Msze św. będą odprawiane w niedziele i dni powszednie wg dotychczasowego porządku i wg intencji zamówionych przez wiernych.

Uczestnikom Mszy św. przypominam:

- że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują możliwość przyjmowania Komunii św. do ust lub na rękę; jak należy to czynić, wyjaśnię przed Eucharystią
- znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głową, bez podawania rąk,
- cześć Krzyżowi i relikwiom oddajemy tylko przez głęboki skłon, a nie przez pocałunek lub dotyk,
- z kropielnic została usunięta woda święcona.

Po każdej Mszy św. będą śpiewane Suplikacje „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a nieśmiertelny…” o wygaśnięcie epidemii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaleca, aby w kościołach – bez udziału wiernych – osoby konsekrowane i duchowni, każdego dnia, o godz. 20.30, odmawiali Różaniec w intencji osób chorych, tych którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. Zachęcam Parafian do duchowej łączności z proboszczem i modlitwy w rodzinach.

Do odwołania zawieszamy wszystkie nabożeństwa oraz spotkania grup modlitewnych, w tym Drogę Krzyżową. Jednocześnie zachęcam do odprawiania nabożeństw wielkopostnych w gronie rodzinnym.

Wiernych, którzy chcą przyjść do kościoła na prywatną modlitwę informuję, że nasza świątynia jest otwarta w dni powszednie w godz. 9.00 - 18.00, a w niedziele w godz. 7.30 - 18.00.

Każdego dnia będzie wystawiony do prywatnej adoracji Najświętszy Sakrament: w dni powszednie w godz. 9.00 - 17.30, a w niedziele między mszami.

Możliwość spowiedzi codziennie w godz. 17.00 - 17.30 lub w innych godzinach po wcześniejszym umówieniu się.

Odwołujemy spotkania wszystkich grup parafialnych: ministrantów, chóru, scholi, kręgu biblijnego itp.

Posługa sakramentalna wśród osób chorych po zgłoszeniu telefonicznym lub osobiście w kancelarii parafialnej.

W kancelarii parafialnej załatwiamy tylko pilne sprawy.

Proszę o śledzenie naszej strony internetowej i FB oraz strony diecezjalnej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.

Bądźmy solidarni z potrzebującymi duchowej i materialnej pomocy. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, o siłę dla tych, którzy się nimi opiekują, a dla nas o pokój serca i nawrócenie.

Zarządzenia Biskupa Siedleckiego:

Sposób organizacji duszpasterstwa w Parafii św. Józefa Robotnika w Wołyńcach - w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego.

14 marca 2020

Wołyńce 58, Siedlce 08-110