V Niedziela Wielkiego Postu

Wprowadzony na terytorium Polski stan epidemii sprawia, że niemożliwe jest prowadzenie pracy duszpasterskiej, tak jak to się dzieje w zwyczajnych warunkach. Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo każdego człowieka konieczne jest dostosowanie się do wymogów prawa państwowego oraz zaleceń władz kościelnych, mimo, że jest to bolesne i często niesie wiele trudności.

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane obowiązuje do odwołania. Wierni korzystający z dyspensy są zobowiązani do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub internecie, przygotowując odpowiednio na ten czas swoją rodzinę oraz miejsce transmisji (przynajmniej na stole stawiamy krzyż i zapalone świece), a także przyjmując w czasie Mszy należne postawy.

Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, dlatego we Mszy św. biorą udział tylko osoby związane z intencją danej Mszy św. (maksymalnie 5 osób), i osoby posługujące. Jeśli przyjdziemy do kościoła i będzie tam już pięć osób, proszę wrócić do domu i uczestniczyć w Eucharystii poprzez transmisję w mediach.

Osoby dorosłe, które mogą wyjść na spacer zapraszamy na prywatną adorację Najświętszego Sakramentu: w niedzielę w godz. 12.00-17.00, w dni powszednie w godz. 9.00-18.00.

Od jutra Msze św. w dzień powszedni będą odprawiane o godz. 18.00.

Chrześcijanin zawsze powinien żyć w jedności z Bogiem, czyli być w stanie łaski uświęcającej. Jest to szczególnie ważne w czasie zagrożenia epidemią i w okresie najważniejszych Świąt. Nawet, gdybyśmy nie mogli uczestniczy we Mszy św. wielkanocnej, to warto Zmartwychwstanie Pańskie przeżywać z czystym sercem. Tylko wtedy możliwa jest komunia duchowa. Dlatego zachęcam do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź odbywa się codziennie w godz. od 17.30 do 18.00.

W tym roku nie będzie parafialnych rekolekcji, zachęcam więc do odprawienie ćwiczeń duchowych za pośrednictwem mediów. Natomiast w planowanym terminie rekolekcji, w najbliższy piątek i w sobotę (3-4 kwietnia), będą odprawione wszystkie zarezerwowane intencje Mszy św. i będzie większa możliwość spowiedzi.

Program w piątek i w sobotę:
9.00-10.00 spowiedź
10.00 -10.45 Msza św.
10.45-12.00 spowiedź
15.00-16.00 spowiedź
16.00 -16.45 Msza św.
16.45-18.00 spowiedź
18.00-18.45 Msza św.

Tak jak we Mszy św. również podczas spowiedzi może przebywać w kościele max. 5 osób. Po wyspowiadaniu pięciu osób będzie udzielana Komunia św. i będą zapraszane do świątyni kolejne osoby. Zachęcam do skorzystania z tej propozycji, bo może się okazać, że jest to jedyna okazja do przyjęcia Komunii św. w okresie świątecznym.

Spowiedź będzie odbywała się poza konfesjonałem, z zachowaniem dyskrecji i większej odległości między penitentem a spowiednikiem. W sobotę posługę spowiednika będzie pełnił kapłan spoza parafii.

Zachowując podstawowe zasady higieny wizyta w kościele nie zagraża zarażeniem koronawirusem.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Nabożeństwa (bez różańca) będą odprawione na zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu, bezpośrednio przed wieczorną Eucharystią. Może w nich uczestniczyć max. 5 osób. Zachęcam, by indywidualnie w domach odmówić stosowne litanie i modlitwy.

W zakrystii oraz przy chórze - możemy nabyć baranki na stół wielkanocny. Ofiara złożona przy tej okazji przeznaczona jest dzieła Caritas.

W Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej planowaliśmy zorganizowanie Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii. Z racji na zakaz zgromadzeń zachęcam do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej transmitowanej przez radio i internet, którą poprowadzi w katedrze Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

Ks. Biskup zaleca zawiesić tradycyjne comiesięczne i przedświąteczne wizyty u chorych. Jeśli chory wyraża pragnienie przyjęcia sakramentów św. proszę, aby rodzina powiadomiła mnie o tym telefonicznie. Ewentualne odwiedziny chorych planują na początku następnego tygodnia.

Sposób zorganizowania Triduum Paschalnego w naszej parafii oraz modlitwa prywatnego błogosławieństwa pokarmów w poranek Wielkanocny będą podane do wiadomości w najbliższym czasie drogą internetową, jak również listową.

Życzę wszystkim Parafianom pokoju serca, łaski zdrowia i otwartości na bliźniego.

Z modlitwą i pozdrowieniem

29 marca 2020