Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego, Klerycy, Drodzy Bracia i Siostry!

W święto NMP Matki Kościoła, 1 czerwca br. o godz. 11.00, w Katedrze Siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego. Decyzja o mianowaniu przez Ojca Świętego Franciszka nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej została ogłoszona 16 kwietnia br. przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abpa Salvatore Pennacchio. Dziękujemy Panu Bogu za wybranie Ks. Kanonika Grzegorza, kapłana z prezbiterium naszej diecezji, na urząd biskupa.

Dzień święceń biskupich Ks. Kanonika Grzegorza będzie dla księży, osób życia konsekrowanego, kleryków i wiernych świeckich naszej diecezji ważnym i radosnym wydarzeniem. Pragniemy się do niego jak najlepiej przygotować. Już teraz zachęcam wszystkich do modlitewnego towarzyszenia Ks. Kanonikowi Grzegorzowi w czasie Jego przygotowań do przyjęcia święceń biskupich. Niektóre grupy modlitewne już to uczyniły rozpoczynając modlitewną nowennę w intencji Biskupa Nominata, pozostali - mam taką nadzieję - uczynią to w najbliższych dniach. Dlatego usilnie proszę, aby od dziś do dnia święceń biskupich, we wszystkich parafiach podczas każdej Mszy Świętej było zanoszone wezwanie w modlitwie wiernych w intencji Biskupa Nominata, aby w Jego intencji modlić się również w czasie nabożeństw majowych, w nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego i w modlitwach indywidualnych.

Ze względu na obostrzenia spowodowane trwającą pandemią koronawirusa, ilość wiernych mogących uczestniczyć w Katedrze Siedleckiej w święceniach biskupich jest ograniczona. Te obostrzenia dotyczą biskupów, księży, osób życia konsekrowanego, kleryków i wiernych świeckich, dlatego wewnątrz Katedry będą mogły uczestniczyć jedynie osoby zaproszone imiennie. Pragnąc, aby, pomimo to, jak największa liczba wiernych zarówno w naszej diecezji, w Polsce i w świecie, mogła uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu dla Biskupa Grzegorza i dla naszej diecezji, Msza Święta z obrzędem święceń będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i przez Katolickie Radio Podlasie. Wspierajmy tego dnia Biskupa Grzegorza poprzez naszą duchową łączność i modlitwę.

Wszystkich, którzy angażują się w przygotowanie święceń biskupich Biskupa Nominata Grzegorza polecam wstawiennictwu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, patronce parafii katedralnej, a także patronów naszej diecezji Świętym Apostołom: Szymonowi Gorliwemu i Judzie Tadeuszowi oraz św. Jozafatowi Kuncewiczowi i z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Z pasterskim błogosławieństwem
BISKUP SIEDLECKI

L. dz. 331/2020
Siedlce, dnia 22 maja 2020 r.

Powyższy komunikat należy odczytać w ramach ogłoszeń duszpasterskich we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji siedleckiej w niedzielę, 24 maja br., jak również umieścić go w gablotach parafialnych i na stronie internetowej parafii.

Komunikat Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY o święceniach biskupich Ks. Kanonika Grzegorza Suchodolskiego

22 maja 2020

Bursztynowa 1, Wołyńce 08-110