BŁOGOSŁAWIEŃSTWO "ŚWIĘCONKI" W DOMU - SZANSĄ DLA WZROSTU NASZEJ WIARY

Drodzy Parafianie!

Nie możemy spotkać się dziś w kościele na poświęceniu pokarmów, ale możemy sprawić, aby ta nadzwyczajna i smutna rzeczywistość przyniosła błogosławione owoce. Wspólna rodzinna modlitwa nad „święconką” przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego może przynieść wiele duchowego dobra w rodzinie. Jeśli dzieci zobaczą ojca, który przewodniczy modlitwie - nawet jeśli 10 razy pomyli się przy czytaniu - to będzie ważniejsze dla wiary i życia religijnego rodziny, niż gdyby proboszcz wlał do koszyczka litr poświęconej wody. Okoliczności, w których przyszło nam w tym roku świętować Wielkanoc są bardzo bolesne. Przerażająco smutnie wygląda pusta świątynia w czasie uroczystości Triduum Paschalnego. Niech zatem tętnią życiem i radością Domowe Kościoły, czyli Wasze Rodziny.Poniżej modlitwa błogosławieństwa, przygotowana przez Diecezjalną Komisję Liturgiczną i zamieszczona w naszym „Informatorze Duszpasterskim”, który dostarczyliśmy do każdego domu (proszę sprawdzić w skrzynce pocztowej). Znaczną część rozwiozłem sam, aby zobaczyć stan przygotowań parafii do Świat (Jest OK). Dziękuję za wszystkie życzliwe rozmowy przy płocie

OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY

Należy odmówić przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego

Prowadzący: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.Wszyscy: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Prowadzący: Przeżywamy Niedzielę Wielkanocną. Jezus, który umarł za nas na krzyżu, zmartwychwstał. On Swoją „śmiercią zniweczył śmierć naszą, a zmartwychwstając przywrócił nam życie”. W tym roku radość paschalna jest przysłonięta epidemią. Obecne trudności traktujemy jako znak, jaki Bóg daje ludzkości. Bóg tak przypomina o kruchości naszego ziemskiego życia. Pragniemy z żywą wiarą i nadprzyrodzoną nadzieją przeżywać czas świąteczny. Z pokorą prosimy Boga, aby przerwał panującą epidemię. Sprawując obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny ożywiamy duchową jedność z całym Kościołem, modlimy się za ofiary koronawirusa i polecamy Bożemu miłosierdziu zmarłych. Z wiarą przyjmijmy dobro, które przez ten święty obrzęd błogosławieństwa przygotował nam Zmartwychwstały Chrystus.

Prowadzący: Posłuchajmy teraz słów Dziejów Apostolskich (Dz 2, 44-47a).�Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie.

Prowadzący: Módlmy się: Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.Wszyscy: Amen

Prowadzący: Teraz mówmy wspólnie: Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo... Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego…

Życzenia świąteczne.

Po posiłku:Prowadzący: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie, jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Błogosławieństwo  "święconki" w domu